0

Yeraltı Şehirlerine Gitmeli mi ?

Kapadokyayı gezmek isteyen kişilerde en çok soru şeklinde değer mi ? İfadesi ile karşılaşırıyor. Değer . Niye değer çünkü dünyada eşi benzeri olmayan bir şeyi görmek mesele. Size fayda sağlaması değil nereyi gezdiğinizi bildirildiği zaman beğenecekseiniz.Bizde sizlere ulaşıp gezdiğiniz yerlerin neden böyle ,nasıl oldu, ne zaman , sorularınızı netleştiriyoruz. bu sayede de sizler artık değeceğine karar verirsiniz.
Yer altı şehirleri m.ö. 3000 ile 10.000 yıllar tahmin ediliyorki yapılmış olduğu planlanıyor. Günümüzdeki teknolik imkanları geçelim eskinin yığma taş yada horasan kemerleri bilinmiyor tabi insanlar kayanın yumaşıklığını hissediyorlar. Bu olay bir yanlışlık sonucu yada bir aşık ile olmuştur . Genelde insanlar yanlışlıkla keşfeder böyle şeyleri. Biz tevafuk diyelim. Bir çok uygarlık yaşıyor ama bu yaşayışı hititler olarak bilinir tarihte. Hitit uygarlığı yaşamış bu topraklarda ve onların yaptıkları doğru olsa gerek. Oylan mağralar günden güne artıyor. Kaleler, evler , güvercinlikler yapılıyor ve artıyor. Sıra geldi Yeraltı şehrine.
Üstü kale tarzında büyük kütlesel genişlikte tabana doğru çok fazla olan kaymaklıdaki bir çıkıntı aslında. Evleri gözünüzden silecek olursanız çok ideal bir yerde ve gizli bir bölge. Burada toplamda 7 kat olmak üzere aşyağıya doğru giden bir sistem var.Tüneller , odalar , yemekhaneler hepsini içinde düşünülmüş . 2 havalandırması ile komple bir hava sirkiluasyonunu sağlamıştır hititler başarılı şekilde. Yaklaşık 10.000 kişinin içinde bir şey olmadan yaşayacağını tahmin etmiş tarhiçiler. Çok dar yolları savaş zamanında birkaç düşmanı yere serdikten sonra tıkanmasına yol açıyor ve düşmandan önce içeriye kaçan hititler o sayede dışardan bir tehtit almadan her ihtiyaçlarını görecekleri şekilde yaşamışlardır.
Yer altı şehirlerinin bir rivayetinde şöyle der . Araları 20 km olan şehirlerdeki Kapadokya da bile birbirine bağlantı olduğu varsayılmaktadır. Bunlar varsayım tarihsel bir araştırmacı hiçbir şekilde araştırmamıştır.

[contact-form-7 id=”227″ title=”İletişim formu 1″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir