0

Kapadokya ve Çizim Sanatı

Kapadokya da sanatsal etkinlikler vardır.  Çizim konusunda ustalaşılmış ve seramik çizimlerine benzeyen kendine has çizim şekli vardır. Bu çizimlerden birisi Rapido tekniği olarak bilinir. Doğal güveçten hazırlanmış kalıpların içine tekrardan içine kalıp dökülmüş günlük kullanıma uygun hem sanatsal hem de pratik ürünler oluşturulmuştur.

Kitabi bilgi şeklinde yazılmayacaktır. Anlaşılır ve sadece biçimde yazılacaktır. (site yönetimi)

Bu çizim şekli nerdeyse 10 senelik bir buluştur bu 10 sene içerinde inanılmaz yol kat etmiştir. Tabaklar ,çanaklar, bardaklar,kahve bardakları,hitit sürehileri , ibrikler vs. eşyaları killi topraktan üretilmiştir. Bu üretim sonucu değişik modeller ve çizimler ile kalemlerinin kuvvetini kullanan sanatçılarımız harikalar oluşturma peşine düşmüşlerdir.

Örnek resim verelim 

Bu ürün düz tabaktır aslında ama çizim ile bu hale gelmiştir. Yazımızın devamında değişik modelleri de vereceğiz.

Kullanılabilir mi ?

Bu ürünlerin içierisine ustalık işi olan sır denilen bir katman yapılıyor. Bu usta işidir. Öyle herkes yapamaz. Bu sır kullanıldıktan sonra bu ürünleri sıcak soğuk istediğiniz şeyi teflon tavayı unutun hepsinden daha sağlıklı bir ürünü kullanmış oluyorsunuz.

Yapılan ürünlerden bir kaç fotoğraf paylaşmak isitoyorum. Yalnız çalışma sahipleri kendileri izin verdikleri zaman sunacağım.

[contact-form-7 id=”227″ title=”İletişim formu 1″]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir