0

Yeraltı Şehirleri Kapadokya

 

 

Yer altı şehirlerinin daha önceki yazılarımızda sığınma amaçlı kullanıldığından bahsettik. Sığınmanın ve kaçış yolunun önemli bir haberleşme ağı ile gerçekleştirileceğinden bahsedildi. Yer altı şehirleri volkanik tüfün yumuşak yerlerinin oymasıyla, m.ö 200 lük yıllarda insan emeği ile yapıldığı bilinmektedir. Toplamda 30.000 kişinin içerisinde barınacağından bahsedilir. Askeri amaçlı kullanıldığı için yer altı şehirlerinde çok bir kalıntı bulunmaz. Daha çok mezarlar ve eski yapım su kaynakları bulunur. Kasaba etrafında ki her evden yer altı şehirlerine bağlantı olduğu biliniyor. Tehlike anında dışarı çıkılmadan bu kanallardan yer altı şehrine geçilebildiği bilinir.

Kaymaklı yer altı şehri askeri olması tünellerin ve yapının da askeri amaca yakın olması ve güvenli olması gerekir. Bunu sağlamak için tünel içlerinde sürgülü yuvarlak taşlar vardır. Bu yuvarlak taşların en ilginç tarafı volkanik tüfün oyulması olmamasıdır. Bunlar gerçekten taşlardır. Ortalarında birer gözetleme değilim vardır. Yuvarlaktır. Yüzeyi portakal kabuğu yüzeyi gibi oransal olarak çukurlu yapıya sahiptir. Düşman bölgeye geldiğinde bu sürgülü kapılar içeride savunan kişiler ile kapatılır. Kapatılan kapının arkasında daracık sadece 40 cm genişliğinde olan yolun zifiri kararmasına neden olur. Bu çok güzel bir savunma icadıdır. Orta kısımda bulunun gözetleme deliklerinden, uzun sopanın ucuna sivriltilmiş metalden demir takılarak ölümcül silah haline gelen mızraklar ile savunulur. Mızraklar bir yâda iki düşmanı yaralamasıyla tünel tıkanır ve düşmanın içeriye girmesi imkânsızlaşmış olur.

Romalılar bu tünelleri çok zorlamışlardır. Fakat bölge halkı aynı şekilde direnmiş ve yer altı şehirlerinde yaşamayı başarmışlardır. Gizli tünellerin bulunması ve bölgeye hâkim olmanın gücü ile düşmana karşı başarı sağlanmıştır.

Sadece kaymaklıda yer altı şehri olmadığı bilinmektedir. Nevşehir ilinin altının volkanik olan kısımlarında yer altı şehirleri olduğu ve bunların birbiri ile bağlantısı olduğu tahmin edilir. Kaymaklı kasabasındaki bu tünellerin sadece 4 katı gezilebilmektedir. Gelecekte bütün tüneller arasında ki bağlantıların çözülmesi bekleniyor.

[contact-form-7 id=”227″ title=”İletişim formu 1″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir