0

Yeraltı Şehirleri

Bu yazımda sizlere yeraltı şehirleri ve bu şehirlerin yada tünellerin birbirleri ile bağlantısını ele alacağım.

Kaymakli yeraltı şehrini sizlere birkaç konu ile açıkladım. Kaymaklı kasabası ve ulaşımı hakkında bilgi sahibi oldunuz. Şimdi sıra diğer bölgeler ile olan bağlantısını sizlere anlatmakta.

 

Derinkuyu yeraltı şehri bilinen bütün yer altı şehirleri gibi korunma amaçlı oluşturulmuştur. Peki bağlantısı nasıl açıklanır? Bunu yapmak için sizlere derinkuyu yeraltı şehri hakkında birkaç küçük bilgi paylaşmamız gerekir.

image

Derinkuyu ilçesi, kaymaklı kasabası gibi tüneller ve korunma amaçlı evler bölgesidir. Tünellerin derinkuyuda bulunan evlere ulaşımı yani kaçış yolu vardır.  Bu yazımızda sizlere kapadokya bölgesinin bilinmeyen gizemli bir hikayesinden bahsedeceğim.  Bu hikaye şu şekildedir.  kaymaklı yeraltı şehrinin toplamda 7 kat olduğu var sayılır.  Derinkuyu bölgesinde de yer altı şehri çıkması ile 2 yeraltı şehri arasında bir bağlantı olduğu konusu gündeme gelmiştir. Derinkuyu yeraltı şehri kaymaklı yeraltı şehri nden daha önce turizm’e açılmıştır.  Kaymaklı kasabası yeraltı şehri daha uzun ve daha çok odalı olması süre bakımından gezmesi 40 dakika civarındadır. Derinkuyu yeraltı şehri kaymaklı tünellerine göre daha geniş ve daha çok kişi barındırır. Odalar daha geniş ama gezme olanağı olarak kısa kalır. Peki bunun arasındaki bağlantının nasıl olduğunu açıklamalıyız.

image

Tünellerin evler arasındaki bağlantıdan yola çıkarak kaymaklı derinkuyu çardak suvermez gibi bölgelerin arasında evlerin de olduğu gibi bağlantı olabileceğinden bahsedilir.  Bu bağlantıyı çözebilmek ve araştırma yapabilmek için maceracı ve arkeolojik araştırmaların yapılması gerekir.

AHMET ARISOY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir